Okuvaryum

İlkokul 1, 2 ve 3. sınıf Hayat Bilgisi dersi kazanımlarına özel yazılmış sesli Türkçe hikâye kitaplarından oluşan okuma platformudur.

Okuma, anlama ve dinleme becerilerini geliştirmenin yanı sıra okul ve aile içi eğitime destek olacak şekilde “çocuğa görelik ilkesi” göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Anlatım dili ve kullanılan kelimeler müfredat ve yaş grubu göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Platformda, öğrencilerin internete bağlı tüm cihazlardan kolayca erişebileceği ve aileleriyle beraber okuma yapabilecekleri eğitici ve eğlenceli yüzlerce hikâye kitabı bulunmaktadır.

Okuvaryum’da öğrencilerin yaptığı tüm okuma aktiviteleri okul, sınıf ve öğrenci bazında raporlanmaktadır. Kolay anlaşılır raporlar sayesinde velilerin, öğrenci gelişim süreçlerine katılımları sağlanmaktadır.

Öğrencilerimiz kaynağa giriş için öğretmenleri tarafından kendilerine verilecek olan kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile bireysel hesaplarına erişim sağlayabileceklerdir.

Okuvaryum platformunun kullanılabilmesi için internet bağlantısı gerekmektedir. Öğrencilerimiz giriş için öncelikle internet tarayıcısı üzerinden istek.okuvaryum.com.tr/login adresine gitmeli, ardından kullanıcı adı ve şifrelerini girerek “Giriş Yap”a tıklamalıdır.

Giriş yapıldığında açılan Ana Sayfa, öğrencilerimizin serbest okuma yapabilecekleri dijital kütüphanedir. Öğrencilerimiz, kaynak içerisinde yer alan kitaplara kapak görsellerine tıklayarak giriş yapabilir.

Öğrencilerimiz, kitap açıldığında ses simgesine tıklayarak kitabın seslendirmesini dinleyebilir ya da seslendirmeyi açmadan kitabı okuyabilir.

Ana sayfada öğrencilerin öğretmenleri tarafından ödev olarak verilen kitapları okuyabilecekleri “Ödevlerim” bölümü bulunmaktadır. Ödev olarak atanan kitabın yanında bulunan ikonlar, ödevin okuma ya da okuma ve dinleme ödevi olduğunu belirtmektedir.

“Profilim” bölümünden bugüne kadar okunmuş veya dinlenmiş olan toplam kitap sayısı, tamamlanan ödev sayısı ve tüm aktivitelerin sonunda toplanan puanlar görülebilir.