İnsanlık tarihinde ki en eski dostumuz olan toprağı Seramik atölyesi dersi ile çocuklarımızla buluşturduk. İşlenmesi hem kolay, hem de zevkli olan seramik çamurlarıyla çocuklarımızın renkli dünyalarına ışık tutuyor ve hayal dünyalarını çamura yansıtabilmelerini sağlıyoruz. Böylelikle hem zihinsel hem de bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor ve eğlenirken öğrenmelerini hedefliyoruz.

Seramik eğitiminin kişiliğe, sosyalleşmeye ve yaratıcılığına yönelik yararları vardır. Seramik atölyesi dersi çocuğun kendine güven duymasını sağlar, sabırlı olmayı aşılar, kavga kızgınlık gibi dürtülerini ,öfke gibi duygularını seramiğin ana malzemesi olan kil ile yok eder. Okulumuzdaki Seramik Atölyesi dersi ile öğrencilerin kendini ve işini anlatabilme becerisini arttırmayı, gözlem ve dikkat etme becerilerini geliştirmeyi, bağımsız düşünebilme ve korkudan uzak özgür hareket edebilme becerilerini geliştirip şekillendirme ve gözlem yapabilme yetilerini geliştirmeyi hedeflemekteyiz.


İSTEK Denizli Okullarında çocuklarımıza yönelik yaptığımız Ahşap Atölyesi çalışmalarında, tüm uygulamalar duyulara hitap etmektedir. Genel olarak ahşap atölyeleri, uygulamalı eğitimin en güzel örneklerindendir. Öğrencilerimize bu çalışmalarla;el becerileri artırma ve geliştirme,el-göz koordinasyonu geliştirme,kurgulama becerisini geliştirme,zamanı etkili kullanma becerisini kazandırma,deneyip-bulma becerisini geliştirme,soyut düşünceden somuta varabilme,verilen bilgiyi kullanma becerisini geliştirme,tamamlama becerisi kazandırma,ikili çalışma/yardımlaşma becerisi kazandırma,takım çalışmasına adapte olabilme,alet kullanım becerilerini geliştirme,kendi ahşap materyalini yapma sonucunda özgüveni geliştirebilme,zımparalama, yapıştırma, delme, montaj vb. işlemleri öğrenme,pozitif üretkenlik kazandırma,eğlenerek öğrenme gibi kazanımları sağlarken basit düzeyde matematik, geometri, fizik gibi derslerin kurallarını uygulamalı olarak kavrama konularında kabiliyetlerini geliştirerek, bireyin sosyal hayatta uyumlu ve başarılı olmasını sağlar.


Gelecek nesillere yaşanabilir, bereketli bir yaşam alanı bırakabilmenin önemini öncelikle çocuklarımızın kavraması gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle okulumuzda uygulanmakta olan tarım atölyesi dersi ile , doğayı, doğal gıda elde etmeyi, sürdürülebilir yaşamın önemini anaokulundan başlayarak tüm kademelerde öğrencilerimize anlatıyor ve ekoloji eğitimi veriyoruz.

İSTEK Denizli Okullarında öğrencilere özel ekolojik tarım alanı ayrılmıştır. Organik ürün yetiştirmenin püf noktaları ve ekolojik tarımın özelliklerini öğrenen öğrencilerimiz, kendilerine ayrılan alanda ekim yapıp yetiştirdikleri ürünleri evlerine götürüp aileleriyle birlikte afiyetle yemektedir.

Okulumuz Tarım atölyesi dersi ile öğrencilerin stres seviyesini azaltmayı, motivasyonlarını pekiştirmeyi ve onları çevre bilincine sahip birer birey olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.


İSTEK Denizli Okullarında Mutfak atölyesi çalışmaları, yaparak -yaşayarak öğrenme modelinin bir parçasıdır. Yapılan tüm uygulamalarda çok yönlü eğitimi ve disiplinler arası anlayışı desteklemekteyiz. Ortaya sadece bir ürün çıkarmanın yanı sıra mayalama işleminde mantarları, turşu kurarken çözeltiyi, kekimizi dilimlerken kesirleri öğreniriz.

Mutfak Atölyesi dersinde öğrencilerimiz; yemeklerde kullanılan malzemeleri, mutfak aletlerini tanırken sebze doğramayı, hamur açmayı, kek yapmayı, turşu kurmayı, salata yapmayı vb. öğrenirler. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenme, mutfakta hijyen, yemek adabı, masa düzeni gibi mutfak kültürüne ait konular da bu atölyede ele alınır.

Mutfak atölyesi çalışmaları çocuklarımızın kendi yetenek ve zevklerini keşfetmelerini sağlarken aynı zamanda sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmelerine ,hazır gıdalardan kendi istekleri ile uzaklaşmalarına yardımcı olur.